
Dolce Vita Campania régióban
Régi tervünk volt már, de eddig valahogy sosem jött össze. Az Amalfi part nem a klasszikus titkos tipp, és általában azzal kötik össze, hogy a
Imádunk enni, klassz éttermeket felfedezni és szeretjük a nagy családi ebédeket is. Vannak helyek, ahol mindig is fontos szerepe volt az utcai ételárusoknak és vannak helyek, ahol a street food manapság éli reneszánszát. Az utcán evésnek különleges életérzése van és sok országban így ismered meg legjobban a helyi specialitásokat és a hamisítatlan ízeket, meg persze közben könnyen szóba lehet elegyedni a helyiekkel. A piacokon, a street food utcákban és az ázsiai night marketeken mindig sok a felfedeznivaló, ezért ezek mindig legelöl szerepelnek az úgymond „látnivaló listánkon”. Legfontosabb tipp: mindig menjünk oda, ahol sokan vannak, mert az mindig tuti befutó!
Nekünk a street foodról elsőre mindig Ázsia ízei jutnak eszünkbe. Nagyon szeretjük a távol-keleti városok utcai piacait, mert nagy kedvencünk az ázsiai konyha, de bekerült a listánkba Bécs, Tel Aviv és Nápoly is. Nehéz volt eldönteni, melyek a kedvenc street food városaink, de íme a mi kaja top-listánk a világ körül.
A street food paradicsoma! Ebben az elsőre kaotikusnak tűnő városban mindennek megvan a rendje, minden árutípusnak megvan a saját utcája és utcai ételárusok ezrei kínálják a legkülönbözőbb specialitásaikat. Mindegyik árus csak egy ételtípusra koncentrál, így akár egy 7-fogásos „kóstoló menüt” is végigehetünk a különböző árusoknál, ami így egy egész estés program lehet. Még sosem vettünk részt szervezett street food túrán, de Hanoiban olyan sok árus, ismeretlen étel és lehetőség tárult elénk, hogy úgy döntöttünk, részt veszünk egy kostóló túrán egy helyi idegenvezetővel. Nem bántuk meg! XY olyan helyekre vitt el minket, hogy mind a 10 ujjunkat megnyaltuk és szerintünk nincs is jobb lehetőség az igazi vietnámi konyhát megismerni, mint egy ilyen túrán végigenni a legkülönbözőbb helyi specialitásokat. Persze a vietnámi kávé sem hiányozhat – amit egyszerűen imádunk, és azóta is keressük mindenhol a világban, de sehol sem olyan, mint Hanoiban. Nincs igazán szabály, bárhol lehet enni és nem kell félni! Persze ahol sok helyi eszik, az mindig jót jelent. Amiket szerintünk mindenképp meg kell kóstolni: xxx
Az izraeliek imádnak gyorsan bekapni valamit az utcán, így ebben a lüktető városban minden sarkon jobbnál jobb street food helyeket találunk. Itt ezek persze trendi kis helyek és nem utcai árusok, akik a kapualjban készítik a legfinomabb tavaszi tekercset, mint Vietnámban. De maradjunk Tel Avivban! Nem lehet azt mondani, hogy ez egy olcsó város, így hát a street food nem csak arra jó, hogy megismerjük az igazi izraeli ízeket, hanem arra is, hogy kedvezőbb áron étkezzünk. Mindenképp érdemes végigsétálni az árusoktól hangos és kaotikus Carmel piacon. Ha pontosabban odanézünk és bekukucskálunk a mellékutcákba is, akkor a sok bóvliárus mellett számos specialitást próbálhatunk ki. Kóstoljátok meg az olívabogyókat, a helyi sajtokat és mindenképp térjetek be az egyik büfébe egy apró fogásra. Ha apartmant béreltek, akkor érdemes itt bevásárolni, mert biztosan a legfinomabb alapanyagokat kapjátok meg. A Tel Aviv-i street foodot a klasszikus és az újragondolt közel-keleti gyorskonyha jellemzi. Mindenképp el kell menni a Miznonba, egy teljesen őrült, hektikus kajálda, ahol finomabbnál finomabb pita szendvicsekből választhatunk, ami mellé mindenképp rendeljetek egy egészben sült karfiolt és egy kapros-tejfölös tört burgonyát, mert kihagyhatatlan ízélmény. Nagyon jó klasszikus falafeles pitát kapunk a Falafel Gabai gyorsétteremben. Mindegyik ilyen helyen lehet mellé szedni savanyúságokat és salátát. A padlizsános Sabich szendvics egy másik ínycsiklandozó gyorsétel, amit a Tchernikhovski utca 2-es szám alatt található Sabich bárban érdemes megkóstolni. Tel Aviv tehát nemcsak egy lüktető tengerparti metropolisz, hanem egy hihetetlen meglepő kulináris élmény is!
Lenyűgöző élmény végigsétálni a Wangfuning snack utcán vagy a Donghuamen night market utcáján, megkóstolni a valódi kínai specialitásokat és megízlelni az utcák illatkavalkádját. Azt hittük, hogy a kínai konyhát már ismerjük az európai kínai éttermekből, de annak ellenére, hogy mindig igyekeztünk autentikus kínai éttermekbe járni, fogalmunk sem volt a valódi kínai konyháról. Ez egyaránt érvényes az éttermekre és a street food fogásokra. Persze itt a piacon olyan egzotikus csemegékkel is találkozhatunk, mint a sült skorpió-, rovar-, tengericsillag- vagy éppen a csikóhal nyárs. Akinek ez túl extrém, az is biztosan talál az ínyére való fogást a kínai gombócok, hús-, polip- vagy ráknyársak és a legkülönfélébb tofu fogások közül. Ha igazán finomakat szeretnél enni Pekingben, akkor érdemes ellátogatnod ide! Sőt, akkor is, ha csak nézelődni szeretnél!
Az olaszok szeretik a hasukat és tapasztalatunk szerint leginkább az olasz konyhához ragaszkodnak. Valahol ezt meg is tudjuk érteni, mert talán nekünk is az olasz konyha a kedvencünk. Néha azt gondoljuk, a gyomrunk mindenképp kicsit olasz, mert nem telhet el hét anélkül, hogy ne ennénk itthon valami finom olasz fogást. Campagnia régió amúgy is lenyűgözött minket, de ez az utazásunk egy igazi európai gasztró kaland volt. Nápoly a rengeteg utcai ételárusával ezen belül is a legfantasztikusabb kulináris élmény a régióban. A különleges édességeken kívül, mit például a Baba (rumba áztatott sütemény) vagy a Sfogliatella (ricottával töltött péksütemény), az úgynevezett fritto napoletano-k, a rántott nápolyi specialitások a legkedveltebb utcai snackek. Nem lehet azt mondani, hogy egészséges, de az olajban kisütött különféle rántott ételek annál finomabbak. Lehet kapni rántott polipot, rizsgolyót, szardellákat, sajtokat és sok sok más bundás finomságot. Jó fritturákat és péksüteményeket, illetve pizza al fornot minden utcasarkon találtok. Nem street food kategória, de muszáj megemlíteni két éttermet, ha Nápolyról és kajáról van szó: Pizzeria Imperatore (szerintünk a legjobb nápolyi pizza) és Januarius bisztró (ahol összehasonlíthatatlan klasszikus nápolyi fogásokat kóstolhattok meg, amelyek kizárólag regionális termékekből készülnek).
Egy modern, lükető város, ahova talán nem tudja elsőre elképzelni az ember az utcai kajahelyeket, és itt a street food valóban kicsit eltér a klasszikus ázsiai utcai kajáldáktól és ételt kínáló bódéktól. Szingapúrban az úgynevezett food courte helyeken tudjuk átélni Ázsia összehasonlíthatatlan ízeit. Ezek az ételudvarok a maláj, kínai és indiai konyha olvasztótégelyei, ahol sok kis stand kínálja a legkülönbözőbb ázsiai fogásokat és ahogy ezt a street food utcákból ismertük, itt is egyszerűen standról standra megy az ember és mindenhol megkóstol valamit, amíg jól nem lakott. Mindenképp érdemes több ilyen ételudvart és a nagy piacot is meglátogatni, ahol szintén számtalan étel standot lehet találni. Szingapúr a plázái, modern utcái, luxus hoteljei és irodanegyedei mellett igazi street food élményt kínál. Ezeken a helyeken együtt étkeznek a nyakkendős üzletemberek, a helyi kereskedők és a turisták, ami szuper életérzést ad a finom ízek mellett. Amit mindenképp érdemes megkóstolni: Hainanese Chicken Rice, ami szinte Szingapúr nemzeti étele, a Nasi Lemak, ami egy tipikus kókusztejes maláj specialitás és a talán legkedveltebb szingapúri street food étel, a Char Kway Teow. De a város food courte-jaiban Ázsia minden finomságát megtaláljátok, ezért kaja szempontból mindenképp Ázsia gyöngyszemei közé tartozik.
Mivel félig osztrák vagyok, Tirolban nőttem fel és 5 évet Bécsben éltem, Ausztria mindig az én reszortom volt. Emlékszem, amikor először mentem Dalmával Bécsbe, egyből elvittem egy Würstelstand-hoz, hogy megkóstoltassam vele a hamisítatlan osztrák Leberkäse, illetve Fleischkäse Semmel-t és a Käsekrainer kolbászt. Azóta Dalmi is végigkóstolta már az osztrák virsli- és kolbászstandok összes specialitását és hát mindketten szeretjük ezt az életérzést. Bécsben ez olyannyira a hagyomány és kultúra része, hogy az opera előadás után is megállnak az elegánsan öltözött emberek egy Würstelstand-nál és egy sör és kolbász mellett az utcán megbeszélik az előadást és az élet fontos dolgait. Így hát ezek az árusok tényleg mindenféle emberrel találkoznak, úgyhogy ők igazán sokat tudnak mesélni a bécsiekről. A kedvencünk az Albetina múzeum előtti kis térén található Bitzinger Würstelstand, de persze rengeteg jó hely van a városban, és valójában a legtöbb hely teljesen megbízható. Ezek a standok Bécs kultúrájához tartoznak és ez a város elképzelhetetlen a kolbászos bódék nélkül. Amikor hosszabb ideig nem járunk Ausztriában, az első dolog, ami eszünkbe jut, biztosan egy jó kis Leberkäse Semmel mustárral, mert ez az úgynevezett „hússajt zsemle” a világ egyik legjobb dolga, ahogy szétomlik az ember szájában. Többféle darált húsból, májból és fűszerekből készül a Fleischkäse, a sima változat mellett létezik sajtos, pikáns és sok más változatban. Nekünk a kedvencünk a sajtos, azaz a Käse-Leberkäse Semmel változat sima osztrák császárzsemlében, mustárral.
Na de van élet Bécsben a Würstelstandokon túl is, és rengeteg a street food opció. Kihagyhatatlan látnivaló a Naschmarkt piac, de persze érdemes mindenféleképp végigkóstolni itt az egész világot, mert a Naschmarkt egy kulináris olvasztótégely, ahol a legfinomabb specialitásokat kóstolhatjuk meg a világ minden tájáról. A mi kedvencünk a trendi Neni, ahol hamisítatlan izraeli fogásokat kóstolhatunk. Nagyon befutott ez a hely, nem is olyan rég pedig a Tel Aviv-i Miznon is megnyitotta belvárosi éttermét, és ha nem is ugyanaz az élmény, mint sorban állni a King George utcai Miznonba, mindenképp megér egy betérőt, mert isteni finom itt is a pita szendvics és az egészben sült karfiol.
Tahiti, illetve Francia Polinézia fővárosa sem tengerpartjával, sem látnivalóival nem tudott úgy igazán lenyűgözni. Ám szerintünk mindenképp megéri megnézni ezt a várost még ha a legtöbb utazó ki is hagyja, mert a piacának, kikötőjének, parkjának és kedves utcáinak van egy jó hangulata. De amiért igazán érdemes időt tölteni Papeete-ben, az a street food. Mindenfelé food truck-okkal lehet találkozni, ahol finomabbnál finomabb friss ételeket készítenek. A leghíresebb hely, ahol az úgynevezet roulottes-okkal találkozhatunk, a kikötő melletti Place Vaiete tér, ahol esténként a food truck-ok veszik át az uralmat. Van itt ázsiai étel, francia galette és crepe és persze friss polinéz halspecialitások kókuszos vagy vanília szósszal, illetve a grillezett mahi mahi halfilé és a poisson cru – hasonlít a chevice-re, nyers hal, ami ebben az esetben citrom helyett kókusztejjel készül. A legjobb kaja élményünk mégis utolsó este, a reptérhez közel fekvő Faa városkában volt a Chez Aro roulotte-nél, ahol a sok finomság láttán szó szerint összefut a nyál az ember szájában. Ennyire finomat csak elvétve ettünk a három hét alatt, így hát nagyon örültünk ennek a zárásnak, mert ez volt paradicsomi körutunk gasztró csúcspontja.
Régi tervünk volt már, de eddig valahogy sosem jött össze. Az Amalfi part nem a klasszikus titkos tipp, és általában azzal kötik össze, hogy a
Ha feltöltődnél egy kis napsütéssel a téli hónapokban, az egyik legközelebbi és legolcsóbb választás Dél-Marokkó: a sivatagi tájak, az Atlasz hegység drámai látványa, a vad
A jelenlegi 8 kedvenc strandunk a világ körül Sokféle utazó létezik, rengeteg felé szerteágazó érdeklődéssel. Nehéz kiismerni, hogy kinek mi jelenti a természet igazi szépségét
© 2018 – Mester Dalma és Elvin Róbert. Minden jog fenntartva.
A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa. további információ
The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.